Sığınak

sığınak nedir?
  1. Yağmur, güneş veya çeşitli tehlikelerden korunmak için sığınılacak yer, melce.
  2. Özellikle düşman atışlarından, hava bombardımanlarından korunmak için yapılmış yer.
  3. Kötülüklerden koruyan, sığınılan kimse veya şey.
  4. Devlerin, cinlerin, büyücülerin, alkarılarının giremeyeceklerine inanılan kutsal yerler; oda, ocak, eşik vb. ev bölümleri; zararlı etkilerden korunmak amacıyla çizilmiş büyüsel değirmiler. ~ http://www.nedirnedemek.com/
Peki senin sığınağın nedir veya kimdir?
İnsanlar özellikle  günümüzde, kendinden daha güçlü birinin varlığına inanmak istemiyorlar. Buna inanırlarsa, kendi zayıflıkları da ortaya çıkacağından bu fikre yanaşmıyorlar. Bu herbirimizin içinde doğuştan gelen kibirimizin ürünüdür sanırım. Kimimiz bunu törpülüyoruz, kimimiz  törpülediğini düşünüyoruz, kimimiz de zararsız olduğunu düşünebiliyoruz. Fakat bu inkar edilen gerçeği hiçkimse değiştiremez. Kabul etsek de etmesek de hepimiz zayıfız ve hepimizin, hayatımızın her alanında bir sığınağa ihtiyacı olduğu zamanlar vardır.
Geçtiğimiz aylarda, tamamı  kadınlardan oluşan bir toplulukta “sığınağınız var mı?” sorusu yöneltildiğinde, bazıları hayır cevabı verirken, bazılarının cevabı hep bir ‘ama’ ile bitmişti… Bu amalar, sığınakları ya da sığınabileceklerini düşündükleri insanların aslında yüreklerini tamamen tatmin etmediğini apaçık sergiliyordu.
 77eb2a_b01807a94b644519ae3795658bfb5fcc.png
Öte yandan, “ben kendime yeterim” düşüncesinin gururumuzu okşayıp büyütmekten başka hiçbir işe yaramadığını gözlemiyorum. Gururumuz büyüdükce yine sonuçlarına katlanamayıp tamamen kabuğumuza çekiliyor, hiçkimseyi beğenmiyor ve genellikle de hiçkimsenin bizi anlamadığını söylüyoruz. Bu döngü birbirini körükledikce iyi olmuyoruz. Kendimize bile itiraf etmekten kaçındığımız zayıflıklarımızı ya da basit ama acı veren duygularımızı susturmakla boğuşuyor, dış dünyaya bambaşka bir resim çizmeye çalışıyoruz.
Ben yıllar önce böyle hissettiğimde, dev ve babacan bir yaratığın kollarında küçücük kalıp uyumak istediğimi hatırlıyorum. Bir tür sığınak arayışıydı bu. Dışarda ve hatta kendi iç dünyamda bana acı veren herşeyden uzaklaşıp yok olmak ve benden çok daha kuvvetli birisinin kollarında huzurla uyumak…
Çok defa sığınabileceğimi, derdimi sıkıntımı paylaştıktan sonra gerçekten rahatlayacağımı düşündüğüm arkadaşlarıma içimi döktüm. İçlerinden bazıları samimiydi ve beni teselli edebilmişti. Fakat onların ağzından dökülenler birer inci tanesiydi… Onların da zor zamanlarında duyup özümsedikleri inci tanelerinin aynısı.
Sığınmaya çalıştığım diğer tüm limanlar – adını ne koyarsan koy – beni tatmin etmedi. En önemlisi, beni iyileştirmedi. Korumadı.
Felaket gününde sığınağım sensin. ~ Yeremya 17:17
Bu öyle bir sığınak ki; içinde durup sakince beklediğinde seni koruyan…
Yaralarını sarıp iyileştiren…
Teselli eden!
Katı yerlerini yumuşatıp saran…
Sevemeyen kalbine sevgisini koyan…
Hayatının en zor süreçlerinde, üzüntünün yerine sevinç giydiren…
Herkes seni yaslı görmeyi beklerken, ışık gibi parlatan ve tuz gibi tatlandıran…
RAB ezilenler için bir sığınak, Sıkıntılı günlerde bir kaledir.~ Mezmurlar 9:9 
Başkalarına delilik ve zayıflık gibi görünen bu sığınak, benim için tarifi olmayan büyük bir lütuf! Hayatımın her döneminde, beni sarıp sarmalayan, eğitip kötülüklerden koruyan Yüceler Yücesi’ne sığınabilmiş olmak bir hediye…
Bu hediye sana da uzatıldı ve sadece alman bekleniyor olabilir : )
Belki kabul ettiğini söylüyorsun ama hala kontrolü elinde tutmaya çalışıyorsundur. Herşeyi teslim ettiğini düşünüp birşeyleri avuçlarında sımsıkı tutuyorsundur.
Bırak…
Sığın…
Tat ve gör, Rab ne iyidir : )

Tadın da görün, RAB ne iyidir, Ne mutlu O’na sığınan adama! ~ Mezmurlar 34-8

 

Non classé

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: